Річні ритуали

У багатьох є свої ранкові та вечірні практики, можливо навіть і ритуали вихідного дня. Але в мене рік за роком сформувався цілий комплекс ритуалів, які виконуються один раз на рік в період новорічних свят. Мені такі річні практики допомагають провести інвентаризацію здобутків та невдач за рік і дати собі новий імпульс на наступні 365 днів.
Напевно, поділитися річними ритуалами вартувало трошки раніше, ще до закінчення 2022 року. Але я впевнений, що деякі з нижчеперелічених ідей будуть актуальні навіть через місяць після початку нового року. В будь-якому випадку, ти можеш взяти один чи декілька ритуалів в свій “арсенал” і зробити його наприкінці цього року.
1. Підсумки року
Десь за тижні 2-3 до закінчення нового року я починаю підводити підсумки року. Одного підходу тут недостатньо. Потрібно все згадати, переосмислити і обдумати. Часом використовую 4-5 підходів по годині кожний, щоб підвести підсумки року.
Починаю з перегляду цілей, які ставив собі на рік і аналізую, що із запланованого вдалося досягти.
В окремий список виписую усі свої досягнення, починаючи від самих маленьких і закінчуючи великими успіхами. Розмислюю над тим, що було зроблено неефективно, де я буксував, і в яких сферах треба зробити покращення, чому приділити увагу в наступному році.
2. Передивитися фото
Всі свої фото синхронізую з Google Drive. Наприкінці року відкриваю всі фотографії з 1 січня і починаю перегортати фото та проживати ще раз рік. Передивляюся кожне відео. Особливо приємно проводити цей ритуал в колі з сім’єю.
3. Улюблене за минулий рік
Формулюю список речей, які на мене справили враження у минулому році. Вибираю декілька книг, навчальних курсів, цікавих фільмів, цитат, фіксую новий досвід, речі матеріального світу, до яких була сильна привязка.
В попередньому пості мій список улюблених речей за 2022 рік.
4. Спланувати новий рік
Як і підсумки року, плани на новий рік намагаюся скласти за 2-3 тижні до нового року.
Чому це для мене важливо? Новий рік намагаюся почати вже перебуваючи “на ходу”: не розговтуватся півсічня, а вже з першого дня нового року хочу мати список цілей і завдань і одразу бути в роботі по його виконанню.
Планую рік, формулюючи для себе цілі, завдання, а також персональні зобов’язання.
Після того, як цілі на рік готові, я виділяю з них окремий список цілей на перший квартал, на якому і концентруюся.
5. Новорічний зідзвон МастерМайнд
В один з останніх днів останнього тижня року ми робимо з командою МастерМайнд зідзвон, ділячись один з одним своїми досягненнями, висновками, а також планами на майбутнє. Це дуже надихаючий річний ритуал.
Ти можеш зробити те саме просто зустрівшись чи зідзвонивши з одним зі своїх друзів і обговоривши з ним питання:
- які були у цьому році твої найбільші досягнення?
- де було докладено найбільше зусиль?
- наскільки від 1 до 10 ти задоволений цим роком і чому?
- які головні причини невдач?
- що можна покращити у новому році?
- які твої сподівання на новий рік?
- як ми можемо один одному допомоги?
6. Подарунки дітям і друзям
Ще будучи студентом, коли були зароблені свої перші гроші, я вперше відчув яку радість приносить процес похода по різдвяним крамницям, щоб купити подарунки своїм близьким та друзям. Головне не ставитися до цього процесу суто формально.
7. Ранкова пробіжка 1 січня
Шість років назад разом з моїм другом започаткували традицію кожного 1 січня (зазвичай об 11 годині ранку) разом зібратися на пробіжку до головної Новорічної ялинки. Це дуже енергійний початок року, який дає позитивний імпульс потужно почати новий рік. Поки ще більшість лежить з головною біллю після новорічної гулянки, ти біжиш з посмішкою на обличчі вдихаючи свіже морозне повітря, маючи за спиною маленький рюкзачок, в якому святковий судок з олів’є, який ти з’їж з неймовірним задоволенням пробігши 5 кілометрів по ранкому центру. Класний початок року.
8. Баня
Банька очищує. Почати рік з тілесного відчуття чистоти та легкості дуже круто. В перший тиждень року обов’язково на три години в баню.
9. Інтервью з дитиною
Цю практику підгледів в інтернеті і одразу запровадив собі.
Беру телефон і записую невеличке інтерв’ю зі своєю дитиною.
Цікаві питання змусять дитину задуматися над деякими речами, над якими вона ніколи раніше не замислювалася. А для батьків чудовий запис у сімейний відеоархів.
***
Буду вдячний, якщо ти теж поділишся у коментарях своїм одним чи кількома річними ритуалами, які є у твоїй сім’ї.
Як тобі стаття? Постав свою оцінку
Доброго дня доби!
Дякую, що поділилися практикою спостереження.
Про це часто пишуть, але ви детально і “в фарбах”, з за-діянням різних органів чуття описали свій приклад. Це набагато дієвіше для запам’ятовування і як заклик – спробувати іншому.
В мене бувають “зависання” : або довго спостерігати, або бути включеною в діяльність, в т.ч. в пошук інфо в інтернеті на телефоні, а паралельно – перечитування і лишнього.. варто контролювати:)
Також виникла асоціація-спогад стосовно задіяння органів чуття; деякий час працювала організатором та розробником туристичних турів, наш директор казала, що в гарному турі мають бути локації, які зможуть задіяти всі органи чуття, тоді це буде класно.., всі люди різні, і в когось буде враження візуальне, в когось – слухове, хтось запам’ятає смак…
Думаю, це можна використовувати при планування поїздок з сім’єю, друзями:)
..справжній зелений чай в чашці – це теж медитація:), хоч у кави більший шлейф романтики..
(О.Мустафін, книга “Напій змін” – цікаво про каву)
Продуктивного, позитивного дня!
Доброго дня!
Дякую, що ділитесь своїми знаннями та досвідом.
Серед ритуалів підготовки до нового року/Різдва можу поділитися такими:
1. створення святкового зимового настрою:
– прикрашання квартири дитячими поробками (паперові сніжинки, гірлянди, хендмейд свічки, підсвічники, вироби з шишок, хвойні гілочки..)
– тематичний домашній одяг
– сімейний перегляд різдвяних фільмів
– дуже любимо відвідувати концерти класичної музики на новорічно-різдвяну тематику (це вже декількарічна традиція)
– виконання з дитиною завдань з адвент-календаря (поробки, випічка, віршики, добрі справи)
– прогулянки із зимовими розвагами (ковзани, лижі, цього б хотілося більше..)
– спільне прикрашання ялинки, загадування бажань, коли вішаєш першу іграшку, розфарбовування нової іграшки щороку
2. аналіз/планування
– записую загалом, чого б хотілось досягти в новому році, дуже гарно це робити на А4 листку картону з розписом по місяцям (5-7 цілей), який можна тримати “під верхом” в шухляді робочого столу;
– з аналізом, що виконано і розбором, чому ж ні, поки не дуже;
– планування – теж було б цікаво вашу т.ч. стосовно сфер планування (“колесо життя” найчастіше застосовують, але є його різні варіанти.. деякий час писала по сферам собі/сім’ї/людям Світлани Гончарової, яка більше розрахована для мам, що поєднують сім’ю і роботу)
3. подарунки
– стараюсь зазделегідь підмітити, кому що потрібно/ хотілось би отримати, і купляти поступово, з листопада, щоб потім “не ламати собі голову”
– часто даруємо квитки в театр, на концерт, абонент на заняття (спорт, мистецтво)
– дитині щороку даруємо “різдвяну книжку”, казки/історії про чудеса різдвяних свят
4. традиції Святвечора
– стараємось дотримуватися традицій святкування Різдва, які були в бабусів/дідусів, батьків, що родом з Тернопільщини
– готуємо традиційну святкову Вечерю, колядуємо, вітаємо родичів.
Дуже сподобалась ваша ідея записувати інтерв’ю з дитиною.
Дякую:)
З повагою – Тетяна
Дякую за Ваші думки. Було дуже цікаво почитати Ваші ритуали.
Моя сім’я живе за кордоном зараз. Тож спілкування обмежене відеозв’язком. Я б хотів вдома займатись з сином спільними фізичними вправами, але зараз такої можливості немає. Ми запровадили такий собі ритуал щоденних віджимань по відео – я з одного боку, він з іншого. По-перше, привід контактувати щоденно, по-друге , корисна звичка та й малий дуже швидко прогресує фізично.
Прикольно. Ритуали, які залучають всю сім’ю особливо важливі.