Суть успіху: філософські роздуми про те, що таке успіх в житті

У цій статті я хочу пофілософствувати і спробувати розібратися з тим, що таке успіх, що ховається за цим словом, в чому його суть.
Кожен з нас прагне стати успішним, зробити успішною свою сім’ю, виховати щасливих і успішних дітей. Але якщо запитати: “Що успіх означає для тебе?”, впевнений не кожен відразу зможе сформулювати відповідь.
Тут криється парадокс: як можна досягти того, чого ми самі для себе не визначили? Як можна зрозуміти, що рухаємося в правильному напрямку? Як зафіксувати, що ось нарешті досягли успіху?
Крім цього, розібратися в цьому питанні мене спонукало певна “затертісь” поняття “успіх”.
Ми бажаємо друзям і близьким успіху, вважаємо успішними богатих бізнесменів на яхтах з мільйонами на рахунках, асоціюючи тим самим успіх і багатство. Безумовно успішними для нас є зірки кіно, блогери з мільйонами читачів або топ-менеджери, які керують тисячами підлеглих.
Але чи так це? Що ж таке насправді успіх? Спробую розібратися на сторінках свого блогу.
Ця стаття складається з двох логічних блоків:
- Що таке успіх у розумінні інших – я досліджував велику кількість самих різних джерел (сайтів, блогів, книг, статей) в пошуках того, як визначають успіх письменники, філософи, бізнесмени, політики.
- Що таке успіх у моєму розумінні – моє формулювання, що я вкладаю в поняття “успіху”.
Поїхали.
*До речі, якщо ти перший раз на моєму блозі, обов’язково заглянь на головну сторінку проекту 5 AM SYSTEM, щоб зрозуміти, що тут до чого.
Зміст:
Що таке успіх в розумінні інших?
Як визначали успіх люди, яких зі стронои ми називаємо успішними?
Як формулюють успіх філософські школи і мислителі?
Я зібрав найцікавіші і найбільш глибокі, на мій погляд, визначення.

Формулювання успіху від античних мислителів
Почнемо з давніх часів. Подивимося в чому суть успіху згідно з однією з найвідоміших філософських шкіл античності – школи стоїцизму.
Щоб зрозуміти подальші висновки стоїків, слід взяти до уваги їх фундаментальний принцип – фокусуйся на тому, що ти можеш контролювати, і не звертай увагу на ті речі, які знаходяться поза зоною твого контролю.
Стоїки визначають успіх не по результату, а по процесу.
Адже якщо людина визначає успіх по результату, який за своєю суттю не піддається контролю, то він завжди буде в більшій чи меншій мірі перебувати у владі удачі.
Ми можемо наполегливо працювати, щоб домогтися найкращих шансів на досягнення успіху. І це в принципі все, що ми можемо зробити. Так чому б не зробити наполегливу роботу частиною визначення успіху?
Стоїки міркували, що якщо лучник тренується день і ніч протягом багатьох років і намагається з усіх сил зробити постріл, як він робив тисячі разів до цього, чи означає це, що він гарантовано потрапить в ціль? Ні.
Лучник може зробити все, що в його силах, щоб домогтися найкращих шансів на потрапляння, але як тільки стріла вилітає з лука, це вже не в його владі.
Тому хороший лучник повинен визначати себе по тому, наскільки добре він підготувався до пострілу, а не по тому, як часто він потрапляє в ціль.
Таким чином, згідно стоїків: Якщо ми знаємо, що намагалися з усіх сил і зробили все можливе, щоб досягти бажаного результату, ми вже домоглися успіху.
І навпаки, якщо ми не старалися з усіх сил, ми вже зазнали невдачі.
До речі, в Telegram-каналі 5 AM SYSTEM Insights * я публікував релевантний пост, який, судячи з відгуків і збереженням, дуже сподобався читачам – 50 правил життя від стоїків.
Буддійська трактовка успіху
Для того, щоб сформулювати суть успіху згідно зі східними поглядам я вирішив звернутися до релігійно-філософського вчення буддизму.
Перше, що буддист сказав би про успіх, так це те, що він тимчасовий, як і всі в цьому світі. Все, чого ми досягаємо в житті – будь то багатство, слава, статус або влада – приречене зникнути і піти в минуле. Ні на що з цього не варто покладати найбільші надії, ніщо з цього не є джерелом тривалого щастя.
При цьому, буддизм визначає успіх як вміння жити як щира людина.
“Жити як щира людина – це визначення успіху, яке не залежить від того, як ви заробляєте на життя, скільки у вас грошей або власності, скільки влади або впливу ви маєте. Для щирої людини важливо, чи є ви тим, хто сприяє стражданням, або тим, хто прагне полегшити страждання. Бути останнім – значить спрямовувати духовну енергію від власних потреб до потреб інших. Це і є справжній успіх”.
Сучасні формулювання успіху
Я наведу кілька формулювань успіху від сучасних мислителів, політиків і бізнесменів. Я вибрав ті, які на мій погляд, є найцікавішими, глибокими і надихаючими.
Річард Бренсон вірить, що успіх це бути щасливим.
Незважаючи на те, що стан Річарда Бренсона, засновника Virgin Group, складає більше $ 4 млрд., він прирівнює успіх і щастя.
“Дуже багато людей визначають наскільки вони успішні тим, скільки грошей вони заробили або людьми, з якими їх пов’язують. На мою думку, справжній успіх повинен вимірюватися тим, наскільки щасливим ти є“.
Марк Кьюбан каже, що для того, щоб бути успішним гроші не потрібні.
Марк Кьюбан – мільярдер, інвестор, власник команди NBA Dallas Maveriks.
В одному зі своїх інтерв’ю він сказав:
“Для мене успіх – це прокидатися вранці з посмішкою на обличчі, знаючи, що це буде відмінний день. Я був щасливий і відчував себе успішним, коли був бідний, жив з шістьома товаришами в трикімнатній квартирі і при цьому спав на підлозі“.
Успіх за Робіном Шармою
Робін Шарма – відомий канадський письменник, спікер. Визнаний експерт з лідерства. Один з проповідників філософії раннього підйому.
“Для мене успіх полягає в тому, щоб з радістю створювати життя, яке відображатиме ваші вищі цінності, ваші найглибші переконання і ваші найбільші мрії“.
Невдачі по Уінстону Черчиллю визначають успіх.
Уїнстон Черчілль – британський політик, державний діяч, прем’єр-міністр Великобританії часів Другої світової війни, лауреат Нобелівської премії з літератури, письменник, художник.
Згідно опитування, проведеного компанією BBC, був визнаний видатнішим британцем в історії.
Уїнстон Черчілль говорив:
“Успіх – це здатність крокувати від однієї невдачі до іншої не втрачаючи, ентузіазму“.
Служіння оточуючим і є успіх.
Опра Уїнфрі – відома американська телеведуча, ведуча популярного ток-шоу “Шоу Опри Уїнфрі”, перша темношкіра жінка мільярдер.
Опра Уїнфрі задає питання, яке допомагає досягти успіху:
“Як більше служити іншим і світу? Задайте це питання, і відповідь який ви знайдете і який наповнить вас і є для мене найголовнішим визначенням успіху“.
Успіх по Стівену Кові.
Стівен Кові (1932 – 2012) – консультант, лектор, автор однієї з найвідоміших книг з особистісного розвитку “7 навичок високоефективних людей”.
Стівену Кові належать такі слова щодо успіху:
“Якщо ви уважно обдумаєте, що б ви хотіли щоб про вас сказали на ваших похоронах, то ви знайдете своє визначення успіху“.
Як бачимо, відомі, багаті люди не обов’язково визначають успіх як багатство чи влада.
Замість цього вони часто говорять про відносини, внутрішні цінності, а також вплив на оточуючих людей.
Що значить успіх для мене?
Переходжу до другої частини статті, де спробую відповісти на питання “Що значить успіх для мене?”.
Перш за все, думаю, що те формулювання, яке я запропоную нижче, не повинно сприймається як статичне. Швидше за все це відповідь в динаміці: сьогодні вона буде звучати так, а через якийсь час це формулювання може змінитися або бути доповнено новими критеріями.

З цього приводу є гарний жарт:
Що таке успіх?
- В 4 роки – якщо не писати в штани
- в 12 років – якщо у тебе є друзі
- в 20 років – якщо займаєшся сексом
- в 35 років – якщо багато заробляєш
- в 60 років – якщо займаєшся сексом
- в 70 років – якщо у тебе є друзі
- в 80 років – якщо не писаєш в штани
Задуматися над цим питанням мене змусило аж ніяк не написання цієї статті. Справа в тому, що кілька місяців тому моя добра знайома попросила взяти участь в опитуванні щодо інвестування.
Серед питань було питання “Що для мене значить успіх?”
Дивно, що так довго займаючись темами трансформації, особистісного розвитку, це питання виявилося несподіваним і досить складним.
Подумавши трохи, я спробував “з льоту” сформулювати своє визначення успіху.
Після цього опитування мені стало дуже цікаво, чи правильно я дав свою відповідь. Я тривалий час роздумував на цю тему. В результаті сформулював 4 ключові критерії, які, на мою думку, вирізняють успішних людей.
Як виявилося в результаті, три з цих чотирьох критеріїв я відразу виділив в ході того опитування. А ще одним критерієм доповнив після моїх розумових пошуків.
Що є успіх в житті: 4 критерії
1. Баланс усіх сфер
Чи бачив ти багатого, але при цьому важко хвору людину?
А можливо ти знаєш людину, у якого велика сім’я, але немає грошей, щоб прогодувати її та вони змушені ледве-ледве існувати.
А як ти думаєш успішна чи по-справжньому людина, яка досягла вершин кар’єрних сходів, але не має внутрішнього спокою?
Чи можуть такі люди вважатися успішним?
На моє тверде переконання ні.
Тільки баланс всіх ключових сфер дозволяє говорити про успіх.
У кожній окремій сфері “десяточки” може і не бути. Але найголовніше, щоб не було великих провалів в інших сферах.
Мені здається, більш успішною є людина, у якої в кожній зі сфер буде 8-9, ніж той, у якого 10 в одній сфері і при цьому 4-5 в інший.
Про які сфери життєдіяльності йдеться ?:
- кар’єра / бізнес і фінанси
- сім’я і відносини
- здоров’я і енергія
- хобі, творча реалізація
- духовність, внутрішній світ
Знаходження балансу в цих п’яти сферах дозволить нам бути успішними.
На підтвердження цієї думки хочу звернути уваги на слова Євгена Черняка з його інтерв’ю Анатолію Анатолійовичу (Інтерв’юер).
Доречі, в Telegram-канале я зробив добірку найбільш, на мій погляд, цікавих і глибоких думок Євгена з цього інтерв’ю.
2. Реалізованність
У всіх у нас складаються різні життєві обставини, ми знаходимося на різних етапах розвитку, у кожного є свої можливості і в підсумку отримуємо абсолютно різний результат.
Наш внутрішній стан визначається наскільки ми задоволені тим, що ми зробили, на скільки відсотків, згідно з нашими ж очікуванням, ми реалізували власний потенціал.
Для одних – заробити мільйон буде провал (після того як раннє було зароблено сто мільйонів), а для інших знайти роботу на $ 500 в місяць буде успіхом.
Успіх – це не результат порівняння себе з іншими. Успіх – це те, наскільки сильно ми намагалися, викладалися, щоб досягти поставлених цілей. Цей критерій дуже близький до визначення, яке я навів вище згідно світогляду стоїцизму.
Резюмуючи другий пункт, назвати себе успішним може тільки та людина, яка максимально реалізувала свій внутрішній потенціал в кожній з вищевказаних сфер.
3. Цінності
Вважаю, що успішну людину від неуспішної відрізняє наявности твердих цінностей, принципів, яких вона слідує в будь-якій життєвій ситуації.
Прожити життя відповідно до своїх цінностей, своєї правді, не займаючи конформістських підхід – ось справжній успіх.
Якщо ми подивимося на видатних людей, таких як Нельсон Мандела, Махатма Ганді, Уїнстон Черчілль, Стів Джобс і багатьох інших, то саме вірність своїм принципам протягом усього життєвого шляху нас захоплює в такиї людях найбільше.
Громадська думка, боязнь осуду, негативне оточення перешкоджають життю відповідно до наших цінностей.
Якщо у нас вистачить внутрішніх сил наважитися прожити життя відповідно до своїх найвищих стандартів, ми обов’язково досягнемо успіху. В першу чергу в своїх очах.
4. Внесок у світ
Самоусвідомлення людини змінюється протягом усього життя.
Новонароджена дитина себе взагалі не усвідомлює як самостійну особистість, асоціюючи себе в більшій мірі з мамою.
Коли дитині виповнюється два роки вона вже чітко ідентифікує себе. З кожним роком зона відповідальності все чіткіше формується навколо свого Я. Світ – це я.
Коли ми досягаємо зрілого віку, поступово наша сфера відповідальності розширюється. Тепер світ – це наша сім’я і близькі нам люди. Ми піклуємося про свою (свого) дружину (чоловіка), дітей, батьків, допомагаємо друзям і колегам.
Але певна частина людей йде далі. Вони розширюють межі свого мислення і для них сфера відповідальності поширюється на цілі колективи, міста і навіть країни. Для них світ світ – це всі навколишні люди. Такі люди задаються питаннями: Як я можу зробити цей світ кращим? Який внесок я можу зробити? Чим я можу служити людям? Цілі таких людей лежать за межами їх власного життя.
Дійти до цього рівня самоусвідомлення і зробити конкретні дії для цього, внести вклад в щось велике, зробити світ місцем кращим, ніж, він був до цього, на мою думку, і є справжній успіх.

PDF-КНИГА
5 AM SYSTEM або Як навчитися вставати рано, створюючи баланс і гармонію у своєму житті
3000+ завантажень
Як стати успішною людиною?
Цікаве і логічне запитання: “Як же стати успішним?”.
Питання дуже комплексне: велику кількість аспектів потрібно врахувати одночасно. При цьому, на кожному життєвому етапі для кожного буде актуальний свій “рецепт”.
Я ж хочу зупинитися на одному, дуже важливому факторі, на якому, як на фундаменті будинок, базується успіх.
Цей фактор – розвиток.

До тих, поки ми відчуваємо, що ми змінюємося, трансформуємося, покращуємося, ми рухаємося у напрямку до успіху.
Наші відносини з друзями, членами сім’ї повинні розвиватися, ми повинні здобувати нові знання, формувати нові звички і навички, вдосконалювати свої проекти, підвищувати стандарти.
Неможливо стати успішним, тупцюючи весь час на одному місці.
Для того, щоб завжди перебувати в тренді розвитку, є одне дуже сильне питання.
Це питання може допомогти поліпшити якість твого життя, питання, яке допомагає завжди розвиватися. Це питання – як лінія розмежування між проактивними, високо результативними людьми і всіма іншими.
Успішні люди кожен день питають – “Що можна покращити?”
Це питання є найпотужнішим тригером безперервної роботи над самим собою, над своїми проектами, кар’єрою, відносинами.
Це питання допомагає переключити роботу нашого мозку в абсолютно новий режим роботи, коли він буде генерувати величезну кількість нових ідей.
Це питання додає в життя нових фарб, привносить драйв і азарт, а також робить кожен день життя по-справжньому цікавим.
Став собі кожен день це питання і ти будеш завжди на шляху до успіху.
Що значить успіх для тебе?
У цій статті я поділився своїм баченням що таке успіх, у чому його суть і як стати успішною людиною.
Тепер твоя черга. Напиши своє визначення успіху в коментарі до цієї статті. Які, на твій погляд, головні критерії успішної людини?
Буду радий з тобою подискутувати на цю філософську тему.
P.S.: Якщо ця стаття була для тебе корисною і цікавою, поділися нею зі своїми друзями. Вдячний, що сприяєш розвитку проекту 5 AM SYSTEM.

Як тобі стаття? Постав свою оцінку